Opera Yapay Zeka Hizmetleri Yenilenebilir Enerjiden Güç Alacak

Opera, gelecekteki yapay zeka hizmetlerini güçlendirmek için bu ay İzlanda’da yeni bir yapay zeka kümesi kuracağını duyurdu. Opera, bu yapay zeka kümesini tamamen yeşil enerji kullanarak güçlendirip yenilenebilir enerji ile yoğun güç kullanımı sorununu çözmeye karar verdi.

Şirket, yapay zeka özelliklerinin tarayıcının tamamında yer almasını ve sohbet robotu özellikleriyle sınırlı kalmamasını beklediğini söyledi. Bu nedenle kullanıcılarına bu yapay zeka hizmetlerini sağlamaya şimdiden hazırlanmaları gerekiyor.

Gelişme hakkında yorum yapan Opera Grup BT Başkan Yardımcısı Krystian Zubel şunları söyledi: “Opera, 2023 baharında yerleşik yapay zeka hizmetlerini sunan ilk tarayıcı oldu ve hem PC hem de mobil kullanıcılara üretken yapay zeka asistanı Aria‘nın avantajlarını sundu. Aria hızla gelişiyor ve kullanıcılarımız için bir tarama arkadaşı olarak yeteneklerini genişletmeye devam ediyoruz. İzlanda, hesaplama ağırlıklı görevler için yeşil, uygun maliyetli ve merkezi bir merkez olarak dünya genelindeki mevcut altyapımızı tamamlayacak ve Opera’nın gördüğümüz fırsatları yakalamak için gerekli altyapıya sahip olmasını sağlayacak ve şirketimizin yapay zeka hizmetlerini hızla geliştirmesine ve genişletmesine olanak tanıyacak.”

Yeni küme, en yeni NVIDIA H100 Tensor Core GPU’larını ve NVIDIA AI Enterprise yazılım platformunu kullanan bir NVIDIA DGX SuperPOD olacak. Enerji hidroelektrik ve jeotermal enerji kaynaklarından sağlanırken soğutma ise ülkenin iklimi tarafından doğal olarak sağlanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx